Teknolojinin önemli bir ürünü olan telefonlar hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Telefonları tamir etmekte önemli bir teknoloji istiyor. Bu yüzden telefon tamiratını uzman bir servisin yapması dikkat edilmesi gereken ilk unsurdur.

Telefon tamirine başlanırken ilk olarak telefondaki arızanın tespit edilmesi gerekir. Arızalı parçanın değişmesi gerekebilir veya değiştirilmesine gerek kalmadan tamiratla giderilebilecek bir arıza olabilir. Telefon tamiratını yapan bir servis uzman bir servis ise tamirat çalışmaları çoğu zaman işe yarar ve olumlu bir sonuç verebilir. Yazımızın devamında sizler için belirli ve sık yaşanan telefon arızalarını, bu arızalarla karşılaşıldığı durumlarda izlenen tamirat yönteminden bahsedelim.

Açılmayan Telefon Tamiri Nasıl Yapılır

Telefon ekranı, telefonun es hassas kısmıdır. Telefonunuz yere düştüğünde ekranı kırılıp açılmayabilir, ses ve görüntüsü gidebilir, ekran aniden kararabilir. Telefon %100 şarj olduğunda bile ekran açılmaz, yalnızca arka ışık yanar.

Genellikle ön cam çatlamasından dolayı bu arıza yaşanır ve iç ekran kırılır. İç ekran kırıldığında görünürde bir kırık görülmemesine rağmen hiçbir görüntü ekranda görüntülenemez. Bunun sebebi dahili ekranın kırılmasıdır. Birçok kullanıcının bu arızada yaşadığı problem ise sesin olup, görüntünün olmamasıdır. Telefonun yere düşmemesi sebebiyle ekran dokunmatiği çalışmayabilir, ekranda mürekkep benzeri renkler görülebilir. Bu problemler yaşandığında telefonun anakartının yanmış olabileceğini söylemek muhtemeldir.

Ekranı açılmayan telefonlarda en yaygın hasar, sıvı hasardır. Cihaz tarafından algılanan sıvı oksitlenebilir veya kısa devre yapabilir ve LCD panelini bozabilir. Benzer şekilde LCD flex kablosu zarar gördüğünde de, ekranda görüntü görüntülenemez. Buradaki önemli nokta ise ekran arka ışığı açıksa, ekran siyah kaldığında bile yanıyorsa sorun yazılım olabilir. Teknisyenler bunu anlamak için önce telefon verilerini yedeklerler, ardından da sıfırlarlar. Sıfırlamadan sonra sorun devam ediyorsa bir sonraki tamirat yöntemleri uygulanır.

Telefon Ekran Değişimi

Ekran değişiminde kullanılan ürün orijinal olmalıdır.

Uzman ve deneyimli teknisyenler tarafından yapılmalıdır.

İç ekran + ön cam + dokunmatik alan + dış panelden oluşan ürünler kullanılır.

Uzman bir teknik servis tarafından tamiratı yapılan telefonunuzun içinde bulunan veriler silinmez.

Cep Telefonunda Veri Kurtarma

Açılmamış numaralı telefondan veri işlemek mümkündür. Android telefonlar açılmazsa, ekranda ışık yoksa cihazınızın bir anakart sorunu olabilir. Cihazdaki arızanın ekranda mı anakartta mı olduğunu anlamanın en kısa yolu cihazınızı bir USB Kablosuyla PC’ye bağlamaktır. Bilgisayarınız telefona bağlanıyorsa ve telefonu algılıyorsa sorun muhtemelen ekrandadır.

Dokunmatiği Bozulan Telefonda İlk Tespit Aşaması İçin

Dokunmatik ciddi bir hasar almadığı müddetçe arızalanması zor bir parçadır fakat ekran kullanımında küçük bir problemle karşılaştığınızda dokunmatiğinin arızalandığını düşünebilirsiniz. Uzman bir servise başvurmadan önce kendiniz telefon dokunmatiğinin arızalanıp arızalanmadığını anlamak için küçük tespitler yapabilirsiniz.